Rozpoczynamy sezon grzewczy 2023/2024

Rozpoczynamy sezon grzewczy 2023/2024

Szanowni Państwo, informujemy, iż rozpoczynamy sezon grzewczy 2023/2024.
W związku z powyższym chcielibyśmy przypomnieć kilka zasad racjonalnego ogrzewania, których stosowanie pozwoli zaoszczędzić pieniądze oraz zadbać o środowisko.

Sprawdzajmy szczelność okien oraz pamiętajmy o ich konserwacji i regulacji. Przestrzeń w okolicy okna jest z reguły jednym z najzimniejszych punktów w mieszkaniu.
Jeżeli dodatkowo kaloryfer pod oknem zasłonimy meblami lub firanami to powstanie nam rodzaj komory, w której grzejnik i okno zostaną oddzielone od reszty pokoju, co będzie powodowało znaczne starty ciepła.

Ważnym jest, aby termostaty przykręcać, a nie zakręcać! Z praktycznego punktu widzenia zakręcanie i ponowne odkręcanie grzejników co kilka godzin paradoksalnie sprawi, że nasze rachunki zamiast zmaleć – wzrosną. Kaloryfer do ponownego nagrzania potrzebuje znacznie więcej  ciepła niż do utrzymywanie temperatury nawet przez kilkanaście godzin.
Obniżenie temperatury tylko o 1 stopień może zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania wody w kaloryferach nawet do 8 procent.

Z kolei optymalna temperatura w pomieszczeniu wynosi 18-22 st. C. w ciągu dnia, a w nocy około 16-18 st. C. Nie ma potrzeby przegrzewać pomieszczenia.

Przebywanie w zbyt ciepłym pomieszczeniu sprawia, że stajemy się ospali i mamy mniej energii do podejmowania innych aktywności.

Powinniśmy również intensywnie wietrzyć pomieszczenia przez co najmniej 5 minut, co zapobiegnie powstawaniu pleśni i grzybów. Przed wietrzeniem zakręćmy głowicę,        a dopiero kilka minut po zamknięciu okien ją odkręćmy.

Na koniec przypominamy o ważnej czynności, którą warto wykonać przynajmniej raz w roku, tzn. o czyszczeniu grzejników, także w środku - najlepiej pomiędzy żeberkami.
 
 
 Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem