Dokarmianie gołębi

Dokarmianie gołębi

Coraz to częściej mówi się, iż dokarmianie gołębi przynosi więcej szkody niż pożytku, ostrzegają przed tym państwowe instytucje, m.in. Sanepid oraz Państwowy Inspektorat Sanitarny.
Osoby dokarmiające gołębie na terenach miejskich nie zdają sobie jednak sprawy, jak fatalne skutki - nie tylko dla estetyki oraz porządku, ale także dla zdrowia przynieść może powyższa czynność. Obecność gołębi w obszarach miejskich wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia chorób odzwierzęcych, m.in.: salmonellozy, gruźlicy, ptasiej grypy, ornitozy itp.
Innym zagrożeniem związanym z gołębiami są robaczyce, tzn. choroby wywoływane przez glisty, tasiemce i nicienie. Pasożyty te znajdują się w przewodzie pokarmowym ptaków, a ich jaja są wydalane wraz z odchodami. Stanowi to szczególne niebezpieczeństwo dla najmłodszych, gdyż ptaki te chętnie krążą w okolicach placów zabaw dla dzieci oraz skwerów miejskich.
Na gołębiach żerują często takie pasożyty jak: kleszcze, świerzbowce oraz pluskwy, a w ich gniazdach żyją obrzeżki, które odżywiają się krwią - również ludzką. Ich ugryzienia są bolesne (mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny), a w ślinie znajduje się silny alergen.
Pamiętać należy również, że resztki jedzenia pozostawiane przez ptaki stają się również pożywką dla szczurów oraz robaków, co w niedługim czasie może doprowadzić do ich plagi.
Podsumowując, jeżeli chcemy dokarmiać gołębie to róbmy to jedynie zimą, na obrzeżach miast i w lasach, lecz nigdy w okolicach siedlisk ludzkich.Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem