Kilka słów na temat racjonalnego ogrzewania

Kilka słów na temat racjonalnego ogrzewania

Jak działają zawory przy grzejnikach?

Zamontowane przy grzejnikach zawory termostatyczne pozwalają na kontrolę temperatury w pomieszczeniach oraz wydatki na ich ogrzanie. Chcąc uzyskać wyższą temperaturę należy ustawić korpus głowicy na pozycję 4 lub 5, co odpowiada ustawieniu 24 st. C i więcej. Chcąc uzyskać niższą temperaturę, np. w sypialni, należy ustawić korpus głowicy na pozycję 2. Takie ustawienie odpowiada temperaturze około 16 st. C.

Prawidłowo działający zawór termostatyczny powoduje czasowe wyłączanie i włączanie grzejnika. Po osiągnięciu w pomieszczeniu ustawionej na głowicy temperatury, zawór termostatyczny wyłącza grzejnik, a gdy temperatura zaczyna spadać, włącza grzejnik ponownie.

Zasady racjonalnego ogrzewania

1. Nie przegrzewaj pomieszczeń. Utrzymywanie zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniach nie sprzyja dobremu samopoczuciu, a dodatkowo zwiększa koszty. Obniżenie temperatury o 1 st. C daje ok. 5 proc. oszczędności ciepła.

2. Nie przesadzaj z obniżaniem temperatury, gdyż może się to okazać jedynie pozorną oszczędnością. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do problemów z zagrzybieniem ścian i pleśnią, szczególnie jeżeli posiadamy akwarium lub dużą ilość kwiatów.

3. Obniżaj intensywność ogrzewania w nocy, podczas nieobecności w domu oraz w rzadko użytkowanych pomieszczeniach. Temperatura komfortu cieplnego wynosi 18-21 st. C. W sypialni możemy ustawić niższą temperaturę, tzn. 16-18 st. C.
Jeżeli powietrze jest zbyt suche można używać nawilżaczy powietrza, jednak optymalna wilgotność przy temperaturze około 20 st. C wynosi 40-50 proc.

4. Wietrz pomieszczenia intensywnie (otwierając okno na oścież), ale przez krótki czas. To bardzo ważne, aby codziennie wietrzyć mieszkanie przez co najmniej 5 minut. Zmniejsza to ryzyko powstania grzybów i pleśni na ścianach. Przed wietrzeniem zakręć głowice do zera, a dopiero kilka minut po zamknięciu okien powinieneś ją odkręcić.

5. Nie zasłaniaj okien żaluzjami bądź zasłonami w ciągu dnia, niech pomieszczenie „dogrzeje się” od słońca.

6. Nie zasłaniaj grzejników meblami, długimi zasłonami, firanami. Nie umieszczaj przedmiotów na obudowie grzejników itp., gdyż nie sprzyja to równomiernemu emitowaniu ciepła na całe pomieszczenie.
 
Jak dbać o ogrzewanie części wspólnych?

Musimy pamiętać, że całkowite koszty zależą od powierzchni mieszkania, jak i pomieszczeń wspólnych (m.in. klatka schodowa). 
Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku by rachunki były niższe? Wchodząc do klatki  czujesz, że jest zbyt ciepło? Może należałoby nieco skręcić grzejniki na klatce schodowej? A może ktoś otworzył okno na klatce albo drzwi wejściowe są otwarte, a zawory są maksymalnie odkręcone? Wiemy, że może się wydawać, że taki spontaniczny gest niewiele zmienia, ale nie powoduje to dużego zaangażowania, a może obniżyć nieco koszty dla wszystkich.Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem

fake watches https://www.heroreplica.com/ https://www.leapreplica.com fake watches replica rolex replica rolex rolex replica fake-watch.cn http://www.wannareplica.com rolex replica replica watches fake rolex firmreplica.com fake watches rolex replica exitreplica https://www.editreplica.com/ https://buybestreplicas.com replica watches fakerolex-watch.net